Serwisy biznesowe S-Web Sp. z o.o.
IPO.pl | Nowebiuro.pl | Szkolenia dla Firm | Praca dla Ciebie | Excluzive.pl Styl w biznesie

Przykładowy biznes plan - Salon Piękności

Dla tych z Państwa planujących swoją firmę przygotowaliśmy wzór biznes planu. Tym razem otwieramy salon kosmetyczno - fryzjerski.1. Wprowadzenie


1.0 Prezentacja przedsiębiorstwa

"Odkrywamy piękno" jest salonem piękności, oferującym pełny zakres usług kosmetycznych, zapewniający Użytkownikom satysfakcje poprzez świadczenie usług na najwyższym poziomie, oferowanie dobrej jakości produktów, a wszystko to w ciepłej, domowej atmosferze przy przystępnych cenach. Będziemy również dbali o zapewnienie przyjaznego, sprawiedliwego i kreatywnego środowiska pracy, które akceptuje i docenia różnorodność, pomysły i ciężką pracę.

Nasza misja: Dostarczać usługi i produkty, które uwydatnią piękno naszych klientów i wprowadzą w stan błogiego upojenia.

Nasze motto: "Piękno rodzi się tutaj!"

To najlepszy czas na rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia. Cierpliwie przez sześć miesięcy poszukiwaliśmy idealnej lokacji, aż w końcu znaleźliśmy. Zapytania obecnych klientów właścicielki, jej własne ambicje otwarcia pewnego dnia własnego salonu piękności, jak i znajomość profesjonalnych i doświadczonych kosmetyczek, które zostaną zatrudnione w salonie, sprawia że jest to przedsięwzięcie z dużym potencjałem.

Wioletta Król, współwłaścicielka, pracowała przez dwa lata w prestiżowym salonie piękności w Warszawie. Dzięki ciężkiej pracy i oddaniu, stworzyła zaufane grono klientów, które zachęciło ją do otwarcia własnego salonu piękności. Wioletta wraz ze swoim utalentowanym personelem, ma wszystkie niezbędne atuty by przedsięwzięcie, którego się podejmuje stało się sukcesem. Spodziewamy się, że nasza rosnąca popularność przyciągnie nowych klientów oraz kosmetyczki, które przyczynią się do przewidywanego wzrostu.

By osiągnąć nasze cele, "Odkrywamy piękno!" poszukuje 27 495 zł dodatkowego kapitału na inwestycje. Zaciągnięty kredy, będzie spłacany z bieżących przepływów pieniężnych, a zabezpieczony aktywami firmy i poparty charakterem, doświadczeniem i osobistymi gwarancjami właścicieli.

W tym miejscu mogą Państwo umieścić wykres ukazujący przychody, koszty, zysk na najbliższe trzy lata

1.1. Klucz do sukcesu

Kluczem do sukcesu naszego przedsięwzięcia jest:

  • Lokalizacja: zapewnia łatwy dostęp do dużej ilości potencjalnych klientów
  • Otoczenie: tworzymy przyjazne otoczenie by zapewnić klientom uczucie relaksu, świadcząc jednocześnie profesjonalne usługi
  • Wygoda: oferujemy klientom pełny wachlarz usług w jednym miejscu, jak również wydłużone godziny otwarcia
  • Reputacja: właściciel jak i personel cieszą się opinia najlepszych w branży specjalistów


2 Rozpoczęcie działalności

2.0 Charakterystyka przedsiębiorstwa

"Odkrywamy piękno!", w momencie pozyskania kapitału, zacznie oferować szeroką gamę usług kosmetycznych i produktów kosmetycznych. Będziemy dostarczać wysokiej jakości usług fryzjerskich, pedicure, manicure, oraz dermatologię kosmetyczną, z równoległą sprzedażą produktów kosmetycznych. Przewagą konkurencyjną "Odkrywamy piękno!" jest nasze zaangażowanie w świadczenie wszystkich usług kosmetycznych w jednej dogodnej lokalizacji.

2.1 Wstępna analiza finansowa

Po spędzeniu sześciu miesięcy na poszukiwaniach dogodnej lokalizacji do wynajęcia, właściciele zdecydowali się na rozpoczęcie inwestycji od podstaw. Kapitał potrzeby na start zostanie przeznaczony na wystrój, udoskonalenia zwiększające wartość dzierżawionego lokalu oraz na wyposażenie salonu.

Udoskonalenia dzierżawy to koszt około 32 500 zł, natomiast wyposażenie salonu to koszt ok. 27 000 zł.


Rozpoczęcie działalności

Wymagane koszty
Koszty związane ze startem
Depozyt za wynajęcie lokalu 1 817 zł
Inne 0 zł
Całkowite koszty 1 817 zł
Niezbędne aktywa

Saldo balansu na starcie 0 zł
Inne bieżące aktywa 600 zł
Wszystkie bieżące aktywa 600 zł
Długoterminowe aktywa 59 500 zł
Wszystkie aktywa 60 100 zł
Koszty całkowite 61 917 zł
Finansowanie

Inwestycje

Inwestor 1 0 zł
Inny 0 zł
Inny 0 zł
Całkowite inwestycje 0 zł
Zobowiązania krótkoterminowe 0 zł
Płatności 0 zł
Bieżące zadłużenie 0 zł
Inne zobowiązania krótkoterminowe 0 zł
Zobowiązania krótkoterminowe 0 zł
Zobowiązania długoterminowe 61 917 zł
Wszystkie zobowiązania 61 917 zł
Strata na starcie - 1 817 zł
Kapitał całkowity - 1 817 zł
Kapitał całkowity i zobowiązania 60 100 zł


Tutaj przyda się wykres ukazujący wydatki, aktywa, inwestycje, zadłużenie.


2.2 Lokalizacja firmy i pomieszczenia użytkowe

Salon będzie zlokalizowany na ulicy Świdnickiej 23 w Warszawie. Powierzchnia użytkowa wynosi 138,6 metra kwadratowego. Lokal jest usytuowany, przy jednej z najczęściej uczęszczanych warszawskich ulic (w tym miejscu można się powołać na badania natężenia ruchu na ulicy, jeśli są dostępne). Jest to obszar miasta gęsto zaludniony, z blisko położonym głównym węzłem komunikacyjnym.


3 Źródła przewagi konkurencyjnej

3.0 Usługi

"Odkrywamy piękno!" jest postrzegany jako prestiżowy salon piękności, który swą ofertę kieruje do ludzi zamożnych. Oferujący szeroki wachlarz usług, w tym:

  • Włosy: cięcie, strzyżenie, modelowanie, farbowanie, balayage, trwała ondulacja, loki, kompres regenerujący, komputerowe dobieranie fryzury
  • Paznokcie: manicure, pedicure, polerowanie, zdobienie
  • Skóra: masaże, woskowanie, kompleksowa pielęgnacja twarzy, inne zabiegi

3.1 Analiza konkurencji

"Odkrywamy piękno!" chcę się wybić ponad pozostałe salony piękności, oferujące swoim klientom jedynie jedną lub dwie usługi. Nabyte podczas rozmów z klientami doświadczenie, pokazało właścicielce, że pożądają oni wszystkich oferowanych przez nasz salon usług, irytuje ich jednak fakt, że muszą każdą z usług muszą wykonywać w innym salonie.
Nasz salon skupia się głównie na usługach fryzjerskich, nie oznacza to jednak, że pozostałe usługi będą zaniedbywane. Chcemy świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie, toteż do każdej czynności starannie się przykładamy.

W mieście istnieje wiele podobnych salonów jak nasz, jednak przede wszystkim są one umiejscowione w najdroższych częściach Warszawy i okolic. Nie zamierzamy konkurować z tak zwanymi ośrodkami "odnowy biologicznej Spa". Chcemy oferować usługi na atrakcyjnym poziomie cenowym dla klientów, których nie stać na najdroższe, najbardziej ekskluzywne salony.

Atmosfera naszego lokalu jest wyjątkowo relaksująca, dzięki czemu klient może się ułożyć wygodnie w fotelu, odprężyć i po prostu być rozpieszczany. Klientom na wejściu będą serwowane drinki bezalkoholowe, a w poczekalni będzie zrobiona na podobieństwo małego salonu, w którym klient będzie miał okazję przeczytać gazetę czy posłuchać muzyki. W pomieszczeniu gdzie suszy się włosy, zostaną umieszczone telewizory, by klient się nie nudził.


4 Strategia marketingowa

Nasza strategia marketingowa jest prosta: zadowolony klienci to najlepsze narzędzie marketingowe. Gdy klient wychodzi z naszego lokalu z nowym wyglądem, zaczyna opowiadać znajomym o tym gdzie był i jak ocenia usługi. Jest to marketing szeptany, bardzo skuteczna forma promocji, jednak trzeba wyjątkowo dbać o zadowolenie klienta. Zdając sobie z tego sprawę, musimy utrzymywać wysoki poziom usług przez cały czas, ponieważ większość naszych klientów zostanie polecona przez obecnych.

Nie planujemy większych kampanii marketingowych. Przeprowadziliśmy badania, które jasno pokazały nam, że w przypadku salonów piękności najefektywniejszy jest marketing szeptany. Daje bardzo dobre efekty, które są szybko widoczne, nie wymaga przy tym ponoszenia dodatkowych kosztów. Chcemy jednak przyciągać klientów promocjami w ciągu tygodnia lub nagradzać stałych klientów w zależności od liczby osób, które przyjdą z ich polecenia. Będziemy również oferować zniżki dla klientów, którzy przyszli z polecenia. Planujemy stworzenie loterii, której główną nagrodą będzie wycieczka np. do Rzymu. Zasady jej będą proste, im więcej nowych klientów przyprowadzi stały gość do salonu, tym więcej losów z jego nazwiskiem znajdzie się w pudelku z losami. Jeden nowy klient, równa się jeden los, więc im więcej przyprowadzą tym większe szanse na wygraną.


5 Zarządzanie

5.0 Zarządzanie

"Odkrywamy piękno!" będzie zarządzany w nowoczesnym i kreatywnym stylu by generować bardzo wysoki poziom zadowolenia klientów, oraz by stworzyć środowisko pracy prowadzące do personalnego rozwoju i ekonomicznej satysfakcji pracowników.

Regularnie prowadzone będą szkolenia dla pracowników ze znajomości produktów i podnoszenia umiejętności zawodowych. W miarę rozwoju biznesu, firma rozwarza zaoferowanie pracownikom pakietów opieki zdrowotnej czy finansowanie wakacji firmowych.

5.1 Zarząd

Wioletta Król:
właściciel. Wioletta jest kosmetyczką od dwóch lat. Ukończyła Warszawską Szkołę Piękności w 2004 roku, szybko jednak rozwinęła nabyte zdolności, które przyczyniły się do jej sukcesu. Uwielbia pracę z ludźmi oraz posiada motywację, ambicję i dyscyplinę niezbędną do zarządzania biznesem i pracownikami.

Marek Król: właściciel. Marek posiada licencjat z finansów przedsiębiorstw, który zdobył w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Ma szerokie doświadczenie związane z zarządzaniem ludźmi i biznesem. Pracował jako doradca biznesowy dla Organizatorów Biura, Sp. z o.o., oraz jest właścicielem Grupy Finansowej Strażnik, świadczącej usługi finansowe dla ponad 120 klientów i zarządzającej kapitałem rzędu 1,2 mln zł.

5.2 Plan zatrudnienia

Plan zatrudnienia zakłada zatrudnienie recepcjonistki, która będzie witała gości i przyjmowała zapłaty za usługi i produkty. Zostanie zatrudnionych pięć stylistek włosów, jeden fryzjer, manicurzystka, kosmetyczka, masażysta. Wszyscy poza recepcjonistka będą zatrudnieni na umową o dzieło, będą im wypłacane prowizje wyliczane od zysku, które wypracują. Przyszłe plany zakładają zatrudnienie specjalisty od szamponów, którzy idealnie dopasuje specyfik do wymagań klientów.

W pierwszym roku działalności przewidujemy zatrudnienie tylko trzech stylistów, fryzjera, manicurzystki (na pół etatu), kosmetyczki i masażysty, do momentu kiedy przedsięwzięcie zacznie przynosić zyski.

Plan zatrudnienia 2007 2008 2009
Recepcjonistka 14 400 zł 15 120 zł 15 876 zł
Specjalista od szamponów 8 000 zł 12 400 zł 13 000 zł
Inni 64 400 zł 80 000 zł 95 000 zł
Łącznie ludzi 0 zł 0 zł 0 zł
Całkowite wynagrodzenie 86 800 zł 107 520 zł 123 876 zł6 Plan finansowy


6.0 Plan finansowy

Nasz celem jest stworzenie zyskownego biznesu już w pierwszym miesiącu. Nie będziemy musieli długo czekać na klientów, ponieważ nasi pracownicy przyciągną za sobą swoich stałych klientów.

Plan finansowy, który przedstawimy oparty jest na następujących założeniach:

Przychód będzie rósł o 15% rocznie, zwiększając swą wartość w okresie listopada i grudnia, zgodnie z historycznymi danymi, które pokazują, że w tym czasie rośnie przychód. Przewidujemy, że będzie to wzrost stabilny przez cały rok, dzięki stałemu przyrostowi nowych klientów. Szacowany zwrot ze sprzedaży i wzrost są celowo zaniżone, podczas gdy przewidywane wydatki zostały przeszacowane by zilustrować najgorszy możliwy scenariusz.

Nie włączyliśmy kosztów dóbr sprzedawanych w salonie do naszych kalkulacji sprzedaży netto, ponieważ jej znacząca większość pochodzi ze sprzedaży usług. Jednak włączyliśmy wszystkie koszty do bieżących wydatków i do rachunku zysków i strat. Sprzedaż produktów jest minimalną częścią naszego rynku. Nie jesteśmy pewni jaki przychód wygeneruje sprzedaż produktów, dlatego założyliśmy ją na bezpiecznym, niskim poziomie 800 zł miesięcznie. Ta liczba jest ujęta jako "inne" w rachunku zysków i strat. W tabeli przedstawiającą prognozowaną sprzedaż w kategorii "inne", ujęliśmy dochód z pozostałych usług (manicure, masaż). Nie jesteśmy zbyt pewni co do wysokości dochodu jaki uzyskamy z tych usług. Jesteśmy przekonani, że w długi okresie będą one stanowiły dużą część składową całkowitego dochodu, jednak na chwilę obecna zakładamy bezpieczny dochód na poziomie tylko 1500 zł miesięcznie.

By upewnić kredytodawcę, że właściciele są stabilni finansowo, dołącza się osobiste oświadczenie finansowe, wykazujące pozostałe źródła dochodu, dywidendę i zwrot z inwestycji (2 840 zł), wynagrodzenie podstawowe (29 658 zł) oraz prowizję (15 000)

6.1 Punkt równowagi


Analiza punktu równowagi pokazuje, że "Odkrywamy piękno!" ma zachowaną proporcję między kosztami stałymi a przychodami ze sprzedaży. By utrzymać punkt równowagi potrzebnych jest tylko 126 klientów miesięcznie. Jest to wyliczenie przy założeniu, że przeciętny dochód przypadający na jednego klienta wynosi 45 zł, a koszty stałe to 5 691 zł. Sprzedaż produktów nie jest została uwzględniona, jednak został uwzględniony miesięczny koszt wycofania się z interesu w wysokości 2000 zł.

Tutaj moga Państwo wstawić wykres ukazujący punkt równowagi.


Analiza punktu równowagi:  
Wymagana miesięczna ilość klientów 126 zł
Wymagany miesięczny przychód 5 961 zł
Założenia:  
Przeciętny dochód na jednego klienta 45 zł
Przeciętny koszt zmienny na jednego klienta 0 zł
Szacowane miesięczne koszty stałe 5 691 zł6.2 Rachunek zysków i strat

Spodziewamy się przychodu wielkości 172 800 zł po pierwszym roku działalności. Pod koniec trzeciego roku powinien on już wynieść 262 340 zł, gdy reputacja salonu , jego usługi i styliści staną się zauważani przez opinie publiczną. Wpływy w drugim roku działalności uwzględniają zatrudnienie nowego stylisty.

Prognoza zysków i strat

2007

2008

2009
Sprzedaż 172 800 zł 228 122 zł 262 340 zł
Koszty sprzedaży 0 zł 0 zł 0 zł
Inne 0 zł 0 zł 0 zł

------------------------- ------------------------ -------------------------
Całkowite koszty sprzedaży 0 zł 0 zł 0 zł
Zysk brutto 172 800 zł 228 122 zł 262 340 zł
Zysk brutto % 100.00% 100.00% 100.00%
Wydatki:      
Płace 86 800 zł 107 520 zł 123 876 zł
Wydatki na marketing i inne wydatki 36 440 zł 49 840 zł 55 240 zł
Deprecjacja 8 146 zł 8 146 zł 8 146 zł
Koszty leasingu sprzętu 0 zł 0 zł 0 zł
Narzędzia 4 200 zł 4 200 zł 4 200 zł
Ubezpieczenie 1 200 zł 1 200 zł 1 200 zł
Czynsz 22 740 zł 22 740 zł 22 740 zł
Podatek od płac (payroll taxes) 8 680 zł 10 752 zł 12 388 zł
Inne 0 zł 0 zł 0 zł

-------------------------

--------------------------

-------------------------

Całkowite wydatki 168 206 zł 204 398 zł 227 790 zł
Zysk brutto 4 594 zł 23 724 zł 34 550 zł
Odsetki od kredytów 0 zł 0 zł 0 zł
Podatek dochodowy 1 300 zł 6 643 zł 9 732 zł
Zysk netto 3 294 zł 17 081 zł 24 819 zł
Zysk netto/sprzedaż 1.91% 7.49% 9.46%


Rachunek zysków i strat: pobierz


6.3 Cash flow - rachunek przepływów pieniężnych

Spodziewamy się, że przepływ pieniędzy przez najbliższe trzy lata będzie zapewniony przez wzrost przychodów z biznesu. Przedsięwzięcie będzie generować większe przychody zdolne pokryć wszystkie koszty.

{Tutaj powinien znaleźć się rachunek przepływów pieniężnych zawierający ich prognozę. Wykaz przepływów pieniężnych powinien być zrobiony na ten sam okres co rachunek zysków i strat}

6.4 Bilans

Bilans pokazuje, że spodziewamy się stabilnego wzrostu wartości netto z 1 491 zł w pierwszym roku do 43 448 zł w roku trzecim.

{Tutaj powinien znaleźć się prognozowany bilans. Bilans powinien być zrobiony na ten sam okres co pozostałe dokumenty.}

Wzór bilansu: pobierz

Biznes Plan powstał w przygotowany w oparciu o materiały producenta oprogramowania biznesowego, firmę Palo Alto, której portal IPO.pl jest partnerem.